Şifremi Unuttum
Arama
 
 
Sıkça Sorulan Sorular
Skip Navigation LinksAna Sayfa > Sıkça Sorulan Sorular
Mavi Yeil Göbek eriten diyet gerçekten var mı?
Mavi YeÅŸil Tarçının sağlık üzerine olumlu etkileri olduğunu özellikle kan şekerini düşürdüğünü duydum. Doğru mu?
KapatTarçın üzerinde yapılan araştırmalar, tarçının kan şekerini düşürücü özelliği olduğunu ortaya koymuştur. Fakat tarçının bu etkisi tüketim sıklığı ve tüketim miktarına bağlıdır. Günde 1–3 gram tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi olduğu bilinmektedir.
Mavi Yeil Piyasada tatlandırıcıların sağlığa zararlı olduğu yönünde birçok söylenti var. Bu nedenle light ürünleri tüketmek konusunda endişe sahibiyim. Tatlandırıcılar zararlı mı?
Mavi YeÅŸil Şeker hastasıyım. Çikolata yemek istiyorum. Piyasadaki light çikolatalardan tüketebilir miyim?
KapatLight çikolatanın besin etiketini okumadan karar vermeyiniz. Eğer “şekersiz” ibaresi varsa veya tatlandırıcı ile yapıldığı belirtilmiş ise tüketim sıklığına ve tüketim miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz. Eğer kan şekeri seviyeleriniz kontrol altına alınmış ise, haftada bir kez, az yağlı süt ile yarım paket (3–4 tablet) light çikolata yemenizde bir mani yoktur.
Mavi Yeil Zayıflama diyeti uyguluyorum. Light bisküvilere diyet programımda nasıl yer verebilirim?
Mavi YeÅŸil Light ürünler kalorili midir? Light ürünlerin tüketilmesinin sağlığa zararı var mıdır?
KapatLight ürünlerin kalori içeriği vardır. Light ürün denince akla “kalorisiz” ürün gelmemelidir. Light ürünler, düşük kalorili ve yağ içerikleri azaltılmış ürünlerdir. Light ürünlerin tüketiminin sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Bu ürünler belirli miktarlarda tüketilmelidir. Light ürünlerin aşırı tüketimi, istenen sonuca ulaşmayı zorlaştırır.
Mavi Yeil Metabolizma nedir? Kaç yaşından sonra yavaşlar?
Mavi YeÅŸil Yetişkin bir bireyin günde ne kadar hangi besinlerden tüketmesi gerekir?
KapatHer yetişkinin günde en az 2 su bardağı kadar süt ürünü, 1-2 dilim peynir, 3-4 köfte kadar et/tavuk/balık, 4-5 dilim ekmek veya eşdeğerinde tahıl ürünü ve 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketmesi gerekmektedir. Fakat bu miktarlar genel değerlerdir. Kişinin günlük besin ihtiyacının yaşı, cinsiyeti, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, sağlık durumu gibi etmenler göz önünde bulundurularak kişiselleştirilmesi gerekir.
Mavi Yeil Diyet yaptığımda ilk yüzüm ve yanaklarım çöküyor. Ne yapabilirim?
Mavi YeÅŸil Yemeklerde ekmek yemeyi çok seviyorum ve bu nedenle de son zamanlarda çok kilo aldım. Ekmeği tamamen keserek kilo vermeyi düşünüyorum. Sağlıklı mıdır?
KapatEkmeksiz diyet, sağlıksız diyettir. Çünkü ekmek başlıca enerji kaynaklarımızdan biridir. Ekmeği tamamen kesmek yerine; tüketim miktarını azaltmak ve tam buğday-çavdar ekmeği tercih etmek sağlıklı seçimler olacaktır.
Mavi Yeil Artık hazımsızlık problemi yaşamaktan sıkıldım. Bu sorun ile nasıl baş edebilirim?
Mavi YeÅŸil Karbonhidrat ve proteinin aynı öğünde alınması kilo sıkıntısı yaratır mı?
KapatBeslenme programınızda karbonhidrat ile proteini ayrı ayrı ele almak imkânsızdır. Zaten birçok besinin içeriğinde karbonhidrat ile protein bir arada bulunmaktadır. Doğru bilinen yanlış diyet uygulamalarının başında gelen bu yargı dengesiz beslenme düzeninin oluşmasına neden olabilmektedir. Tek tip beslenme düzeninden kurtulmak için her öğünde mutlaka tüm besin grubundan çeşitlilik sağlanmalıdır.
Mavi Yeil Suyu /sıvıyı öğün öncesi mi yoksa öğün sonrası mı tüketmeliyim. Hangisi daha sağlıklıdır. Öğün öncesinde mi yoksa sonrasında mı su / sıvı tüketmek daha faydalıdır?
Mavi YeÅŸil Yemekten hemen sonra meyve yemek doğru mudur?
KapatBu konu ile ilgili birçok bilimsel çalışma bulunmasına karşın, meyvelerin ana öğünlerde tüketilmemesi veya kesinlikle ara öğünlerde tüketilmesini gösteren kesin bir öneri bulunmamaktadır.
Mavi Yeil Lifli besinler neden tok tutar?
Mavi YeÅŸil Günlük aldığımız enerjinin en fazla ne kadarı karbonhidrat olabilir?
KapatGün boyunca tüketmiş olduğunuz besinlerin enerji içeriğinin yüzde 55-60’ının karbonhidratlardan gelmesine özen göstermelisiniz.
Mavi Yeil Tuz tüketimine sınır getirmek için ne gibi pratik önlemler alınabilir?
Mavi YeÅŸil Sık sık kilo alıp vermenin metabolizmaya bir zararı var mıdır?
KapatSık kilo alıp veren bireyler, metabolizmalarındaki yavaşlama nedeni ile her diyet denemelerinde kilo vermek için daha fazla zorluk çekerler. Bu nedenle sık kilo alıp vermek yerine, dengeli beslenme alışkanlığı kazanarak kilo yönetimi konusunda başarı sağlanmalıdır.
Mavi Yeil Ara öğünlerde kuru meyve tüketmek günlük kalori miktarını artırır mı? Ara öğünlerde kuru meyve tüketim oranı ne olmalıdır?
Mavi YeÅŸil Düzenli olarak spor yapanlar ara öğünleri ne zaman yemeli, spor öncesinde mi, sonrasında mı?
KapatÇok uzun süre aç kalmış bireylerin spor yapması uygun değildir. Çünkü spor esnasında kan şekeri düşebilir. Öğünden hemen sonra spor yapmak ise sindirim sistemini zorlayarak, spor yapmayı zorlaştırabilir. Dengeli beslenme için en ideali, ara öğünü tükettikten yaklaşık 1 saat sonra spora başlamaktır. Ayrıca yapılan son bilimsel araştırmalar, spor sonrası ara öğün olarak light süt tercih etmenin, kas yapımını kolaylaştırdığını ortaya koymuştur.
Mavi Yeil Diyet yaparken yetişkin bir kadın için sıvı tüketimi ne olmalıdır?
Mavi YeÅŸil Lahana ve benzeri ürünlerin zayıflatıcı etkileri olduğu söyleniyor, bu tür besinler zayıflatma konusunda ne kadar etkilidir?
KapatLahananın uzun zamandan beridir çorba, tablet gibi ürünler şeklinde tüketilmesinin zayıflatıcı etkisi olduğu düşünülüyor. Kilo kaybetmek amaçlı bir besin üzerine yoğunlaşmak ve sadece o besini tüketerek kilo verileceği düşünmek, yanlıştır. Lahananın zayıflama üzerine herhangi bir etkisi olduğuna dair, herhangi bir bilimsel çalışma mevcut değildir.
Mavi Yeil İdeal kiloda olup olmadığımı nasıl anlayabilirim, ideal kilonun bir ölçütü var mıdır?
Mavi YeÅŸil Sabahları greyfurt yemenin zayıflama üzerinde etkisi olduğu doğru mudur?
KapatHerhangi bir besinin sürekli olarak tüketilmesi veya zayıflamada mucize besin gibi gösterilmesi yanlış bir uygulamadır. Greyfurdun, hafif yemek olarak, zayıflamaya katkısı olduğu sonucunu doğrulayan bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Fakat bu sonuçlar, sınırsız miktarda greyfurt tüketilmesi anlamına gelmez. Zayıflamanın en sağlıklı yolu, bir diyetisyenden yardım almaktır.
Mavi Yeil Kilo verirken kas kaybını engellememek için nasıl beslenmek gerekir?
Mavi YeÅŸil Keten tohumunun zayıflamaya katkı sağladığı doğru mudur?
KapatKeten tohumu; bitkisel bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar, omega-3 yağ asidi yetersizliğinin kilo verme sürecini uzatabileceği sonucunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, keten tohumu kimi zayıflama diyetlerinde kullanılmaktadır. Keten tohumu ile ilgili bir diğer önemli nokta da, keten tohumu tüketen kişilerin aynı zamanda bol sıvı tüketmesi gerektiğidir.
Mavi Yeil Gün içinde kaç öğün tüketmeliyiz?
Mavi YeÅŸil Özellikle yemeklerden sonra tatlı yemeden duramıyorum ve sonuçta da kilo alıyorum. Bu alışkanlığın üstesinden nasıl gelebilirim?
KapatYemeklerden sonra tatlı tüketmek istemenizin belirli nedenleri olabilir. Bunlardan ilki, hızlı yemek yemeniz olabilir. Eğer hızlı yemek yeme alışkanlığınız varsa ve lokmaları iyi çiğnemeden yutuyorsanız, tatlı tüketme ihtiyacı hissedersiniz. İkinci neden öğünlerde yeterli miktarda karbonhidratlı besin tüketmiyor olmanız olabilir. Eğer sofrada ekmek, çorba, -ölçülü olmak kaydı ile- pilav ve makarna gibi unlu gıdalar yer almıyorsa; kan şekeriniz yavaş yükseleceği için tatlı yeme ihtiyacı hissedersiniz. Son neden ise kan şekerinizin öğünlerden sonra hızlı düşüyor olması olabilir. Bu durum, reaktif hipoglisemi adı ile anılır. Eğer öğün aralarında halsizlik ve baş dönmesi de yaşıyorsanız, bir doktora başvurmanız gerekir.
Mavi Yeil Diyetlerde protein ve karbonhidratın birlikte tüketilmesi kilo aldırır mı?
Mavi YeÅŸil Diyet yaparken yağı tamamen mönülerden çıkartmalı mı?
KapatDiyet yaparken, yağı tamamen mönüden çıkartmak; zayıflamanıza engel olabilir. Yağı mönülerden tamamen çıkarmak yerine; belirli düzeylerde almak, daha doğru bir seçim olur. Çünkü yağda emilen vitaminlerin vücutta kullanılabilmesi için yağ tüketimine ihtiyaç vardır. Ayrıca hücrelerimizde de bir miktar yağ olduğu unutulmamalıdır.
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS