Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Kampüste Mavi Yeşil   Geri
   
 
Sınav Öncesi Dengeli Beslenme Tüyoları
Doğru Beslenme Stratejisi ile Gelen Başarı!
SINAV ÖNCESİ DENGELİ BESLENME TÜYOLARI

Doğru Beslenme Stratejisi ile Gelen Başarı!

Sınava girecek kişilerde sınav dönemi beslenmesi büyük önem taşır. Diyetisyen Seçil Kenar, başarıyı artırmak için dengeli beslenme önerileri sunuyor.

Bu dönemde stres yüksek olduğundan dolayı, yemek konusunda öğrenciler zorlanmamalıdır.

Herkesin yemek alışkanlığı ve damak zevki farklı olduğundan; yararlı diye bazı besinlerin yenilmesi konusunda öğrencilerin üzerine gidilmemelidir.

Güne; süt, kepekli ekmek, peynir, yumurta, pekmez, yulaf ezmesi gibi besin değeri yüksek gıdalarla kahvaltı edilerek başlanmalıdır.

Çok fazla çay, kahve ve kola içmek, kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, geç saatlerde de uykusuzluğa, korku ve endişeye neden olacağından; bu içeceklerin yerine; C vitamini içeriği yüksek kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları tüketilmelidir. Özellikle rezene gibi stres azaltıcı ve sakinleştirici etkisi olan çaylar tercih edilmelidir. Taze sıkılmış meyve suları da iyi birer tercih oluşturur.

Stresin azaltılması açısından, antioksidan içeriği yüksek olan besinler tüketilmelidir. Balık, ceviz, fındıkta bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri iyi bir antioksidan kaynağıdır. Haftada 2 kez balık, haftada 2-3 kez 5-6 adet fındık ve ceviz tüketimi ile antioksidan ihtiyacı karşılanabilir. Yeşil biber, maydanoz, çilek, ıspanak, karnabahar gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini de antioksidan kaynağıdır. Günde 6-7 porsiyon meyve ve sebze tüketmek gerekir.

Sınavdan bir gün önce o güne kadar yenilmeyen bir besin, ilk defa o gün tüketilmemelidir. Bir gün öncesinde çok yağlı, ağır gıdalar yerine; protein, karbonhidrat, yağ dengeli hafif yemekler tercih edilmelidir.

Kaynak: Diyetisyen Seçil Kenar 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS