Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Uzmanlar Ne Diyor?   Geri
   
 
Metabolizma Nasıl Hızlanır?Diyetisyen Şefika Aydın

METABOLİZMA NASIL HIZLANIR?

Diyetisyen Şefika Aydın

‘Bazal Metabolizma Hızı’nın yavaş olması, az yemenize rağmen kilo almanıza veya diyet yapsanız da yavaş kilo vermenize sebep olabilir. Bunun için ilk yapmanız gereken, öğün sayısını artırmak; az ve sık yemektir.

Metabolizma hızını değiştiren faktörler arasında iki parametre vardır. Bunlardan birincisi beslenme ve diyeti planlamak, ikincisi ise fiziksel aktiviteyi artırmaktır. Yeterli miktarda protein tüketimi ve haftada 3-4 kez 40 dakika yapılacak olan düzenli bir egzersiz, vücutta kas kitlesinin artmasını sağlar. Gün içerisinde 6 öğün şeklinde beslenmek de metabolizma hızını artırmada önemlidir. Öğünler arası uzun açlıklar sonucunda bazal metabolizma hızının düşeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, diyet yaparken ara öğünlere; meyve, küçük sandviçler, light yoğurt, ayran, lifli ve kepekli bisküvi - kraker, light çikolata, kuru meyve vb. besinler ekleyebilirsiniz. Ayrıca günlük 2-2,5 litre sıvı tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Tabii ki hızlı kilo vermek de zararlıdır ve metabolizmayı yavaşlatan etmenler arasındadır. Hızlı kilo verdiğinizde, vücudunuz kas ve su kaybeder. Oysaki yağ miktarını sınırlandırarak vücuttaki yağ yüzdesini azaltabilir, metabolizma hızını artırabilirsiniz. Bunun için yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı yüksek gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin, yağ oranı düşürülmüş light ürünleri (light yağsız çubuk kraker vb.) ara öğünlerinizde seçerek, hem vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alır, hem de metabolizmanızı hızlandırırsınız. Ayrıca kuru meyveli veya kepekli bisküviler deneyerek de ara öğünlerinizdeki çeşitliliği artırabilirsiniz. Unutmayın ki, sabah kahvaltılarınızı ve öğle yemeklerinizi güçlendirmeli; akşam yemeklerinizi ise erken saatlerde hafif yemekler tüketerek geçirmelisiniz. 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS