Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Uzmanlar Ne Diyor?   Geri
   
 
Sıcak Havalarda Sağlıklı Kalmak için Bunlardan Kaçının Sıcak havalarda yapılması gerekenler kadar, kaçınılması gereken noktalar da önemli…

Sıcak Havalarda Sağlıklı Kalmak için Bunlardan Kaçının
Uz. Dr. Gürkan Yurteri

Sıcak havalarda yapılması gerekenler kadar, kaçınılması gereken noktalar da önemli…

Hava sıcaklıkları artınca vücut buna bağlı bir takım savunma mekanizmaları gösterir. Bu savunma mekanizmaları, belli bir ısıya kadar vücudu koruyabilir. Ancak dış ısının 40 derece ve üzerine çıktığı durumlarda vücudun koruma özelliği de azalır. Özellikle havada bulunan nem yüzde 70’in üzerine çıktığı zaman vücut terleme özelliğini kaybeder ve kişi vücut ısının dışarı atamaz. Vücut terleyemeyince ısı düşmediği için vücut ısısı artar. Tüm bunlar da kalbin gereğinden fazla çalışmasına, kişinin ateşinin yükselmesine, organlarının yetersizliğine hatta şuur kaybına kadar gidebilecek ciddi rahatsızlıklara sebep olur.

Klimaların altında uzun süre bulunmayın!
Klimaların filtrelerinin düzenli olarak kontrol edilip temizlenmesi, çok önemlidir. Çünkü birçok hastalığa klimalardan yayılan mikroplar sebep olmaktadır.

Çok nemli ve sıcak havalarda güneşe uzun süre maruz kalmayın!
Saat 11:00 ile 16:00 arasında güneşin zararlı ışınları daha fazla yeryüzüne yansıdığından bu saatler arasında dışarıda bulunmak tehlikeli olabilir.

Güneş ışınlarının yeryüzüne daha dik açı ile geldiği öğlen saatlerinde ağır işler ile uğraşmayın!
Tarım işçileri, inşaat işçileri, yol işçileri gibi direk güneş altında çalışan insanlar daha fazla ısıya maruz kaldıklarından ısının etkileri bu şartlarda çalışan insanlarda çok daha fazla görülebilir. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıda çalışmak zorunda olanların koruyucu şapka kullanmaları ve bol sıvı tüketmeleri gerekir.

Uzun süre güneşlenmeyin!
Özellikle şişman hastalar uzun süre güneşlenmemelidir. Obezite bilindiği gibi vücutta yağ dokusunun artmasıdır. Yağ dokusu tıpkı bir termos gibi vücudu sarar ve vücudun soğumasını engeller. Aşırı kilolu insanlar vücutları ısı kaybını engellediği için vücut ısınını dışarı atamaz. Normalde kilolu insanların daha fazla terlediği düşünülür. Oysaki kilolu insanların terleme ihtiyaçları çok daha fazladır. Bu durum, tansiyon düşmesi, bayılma, çarpıntı gibi sonuçlar doğurabilir. Mecburi sebepler ile tehlikeli saatlerde güneş altında bulunması zorunlu olan kişilerin ise geniş şapkalar, güneş gözlükleri, 40-50 faktörlü koruyucu kremler kullanmaları güneşin zararlı etkisini azaltmak için doğru olacaktır. Sıvı tüketimi de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmada çok önemlidir. Tansiyonu olmayan kişilerin özellikle tuzlu ayran iyi bir seçimdir.

Çok yağlı ağır yiyecekler tüketmeyin!
Sıcaklarda Akdeniz diyeti yani bol sıvılı, tahıllı, sebzeli, zeytinyağı ağırlıklı bir beslenme şekli tercih edilmelidir. Sık sık az yemek yemek de metabolizmayı çalıştıracağından, vücut direncini kuvvetlendirecektir.

Açık ve sıcak havada güneş altında spor yapmayın!
Sıcak havalarda, öğle saatlerinde güneş altında ağır egzersizler yapılması ısı halsizliğine, bayılmaya, mide bulantılarına neden olabilir. Bir sonraki aşama sıcak çarpmasıdır ki bu da, şuur kayıplarına kadar gidebilir.

Çocukları ve yaşlıları arabada veya kapalı ortamlarda bırakmayın!
Güneş altında çocuklar ve yaşlılar çok daha fazla hassas olabilmektedir. Çünkü yaşlılar için, yaş ile birlikte kalp ve sinir sistemi gibi vücuttaki bir takım sistemler yavaşlar. Bu durum, ani ısı değişimlerini tolere edememelerine neden olur. Ani tansiyon düşüklüklerinde kalbin daha fazla çarpması gerekir. Yaşı ilerleyen insanlarda ise kalp sistemi düzenli çalışmadığından bitkinlik gibi sorunlar ortaya çıkar. Buna bağlı olarak cilt yapısı bozulmaya ve kırışmaya başlar, cilt terleme eylemini gerçekleştiremediği için vücut soğumaz. Yaşlılar ve çocuklar için kat kat kıyafetler yerine pamuklu vücudun nefes almasını sağlayacak giysiler tercih edilmelidir.

Ani ısı değişikliklerine karşı vücudunuzu koruyun!
Ani ısı değişikliklerinde vücut kendisini korumak için bir takım önlemler alır. Kişi, bu önlemlerin önünde durmamalıdır. Vücut ısındığı zaman soyunmak, üşüdüğü zaman giyinmek gerekir. Eğer yaz mevsimde, “Cekete ne gerek var?” derseniz, o zaman vücut stres altına girer. Bağışıklık zayıflar ve hastalanırsınız. Ani ısı değişikliklerinden daha az etkilenmek için mevsimine göre giyinmek gerekir. Sıvı ihtiyacı özellikle yaşlılar, çocuklar ve bebekler için çok önemlidir. Çocuklar da yaşlılar da genellikle dışarı bağımlı olarak yaşamak zorundalar. Dolayısıyla onların sıvı tüketimine, kıyafetlerine bizim dikkat etmemiz gerekir. Bakıma muhtaç hastaların özellikle sıcakta kapalı ortamlarda havasız kalmamaları için, ev içinde de mutlaka hava sirkülasyonun sağlanması çok önemlidir. 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS