Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Uzmanlar Ne Diyor?   Geri
   
 
Obezite Cilde Zarar VeriyorObezite cilde ne şekilde zarar veriyor ve obezitenin cildi bozması karşısında yapılabilecekler…

Obezite Cilde Zarar Veriyor
Mikro-Gen Arge Direktörü Dr. Özgür Göknel

Obezite cilde ne şekilde zarar veriyor ve obezitenin cildi bozması karşısında yapılabilecekler…

Cildin temel fonksiyonlarını bozabilir
Obezite, cildin temel fonksiyonları olan bariyer fonksiyonlarını, yağ bezi aktiviteleri ile yağ yapımını, ter yapımını, lenf sisteminin akışını, cildin kollajen yapısını ve fonksiyonlarını, yara iyileşmesini, hem ince kılcal damarlardaki hem de kalın damarlardaki kan dolaşımı ile cilt altı yağ dokusunu çok ciddi bir şekilde bozabilir.

Kırışıklık ve sivilceye yol açabilir
Obez kişilerde cildin bariyer (geçirgenlik) fonksiyonları bozulduğu ve cilt nem kaybettiği için cilt kurur ve bu kurumaya bağlı olarak tahrişler, kızarıklıklar, çatlamalar, dışarıdan uygulanan kozmetik bakım ürünlerine aşırı hassasiyet meydana gelebilir. Kuru ciltlerde kırışıklıklar daha belirgin bir şekilde görülmeye başlar. Obezitenin cildin dokusunda oluşturduğu çöküntü, kırışıklık gibi pek çok deformasyonun hızla ortaya çıkması ile ciltte hızlanmış yaşlanma oluşabilir. Ayrıca, ciltte yaraların zor iyileşmesine, kollojen yapı bozukluklarına ve uygunsuz kollojen depolanmalarına da neden olabilir. Bu kişilerde gerek vücut metabolizmasının bozulmasından gerekse gıda rejimindeki hatalardan kaynaklanan ciltte aşırı bir yağ yapımı oluşabilir. Bu da başta akne yani sivilce olmak üzere cildin görüntüsünün bozulmasına sebep olabilir.

Aşırı terleme problemi oluşturabilir
Kilo sorunu yaşayan kişiler aynı zamanda aşırı terlemeden de yakınabilirler çünkü onların ter bezleri daha aktif ve daha büyüktür.

Dolaşım sistemini bozulabilir, damar tıkanıklığı ve selülite yol açabilir
Obezite ciltte mikro dolaşımı da bozabilir. Mikro dolaşım bozukluğu ileri boyutlara ulaştığında özellikle erkeklerde bacak tüylerinde bölgesel dökülmeler görülebilir. Bu durum ileri boyutta bir damar tıkanıklığının göstergesidir. Cildin rengi bozulur ve sağlıksız görünür. Tıkanıklıklarda selülit gibi cilt altı bozuklukları da görülebilir.

Onarılmaz çatlaklara yol açabilir
Hızlı kilo alımında, cilt çatlakları meydana gelebilir. Ne yazık ki günümüzde bu tür çatlakların medikal tedavisi son derece başarısızdır. Yüksek dozda cilde uygulanan aktif C vitamini ile birlikte A vitamini uygulamaları yeterli olmamaktadır. Lazer tedavisi koyu ten rengine sahip kişilerde lekelenmelere neden olabilir.

Çözüm
Sağlık Bakanlığı onayı olmayan kapsül ya da tabletlerden uzak durulmalı; ya gıda formunda çay ya da içecek olarak yeşil çay tüketilmeli, mümkün ise üzüm çekirdek ekstreleri içeren kalorisiz içecekler tüketilmelidir. Zayıflama rejimlerinde su ya da kalorisiz sıvılar bolca tüketilmelidir. Bu seçeceğiniz sıvıların içinde yeşil çay ve benzeri metabolizma hızlandırıcı gıda bileşenlerinin olması işinizi kolaylaştırabilir. 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS