Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Uzmanlar Ne Diyor?   Geri
   
 
Doğru Beslenerek Cildinizi Yaza HazırlayınDr. Vildan Şengöz

Doğru Beslenerek Cildinizi Yaza Hazırlayın
Dr. Vildan Şengöz

Şimdi cildinizi yaza hazırlamanın tam zamanı…

Bunları yapın!
Cildinizi dengeli besleyin!
Cildinizin ışıltılı ve bakımlı görünmesi için içeriden beslenmesi çok önemli... Unutmayın ki mevsim meyveleri en zengin doğal antioksidan ve vitamin kaynaklarıdır. Temel prensip ise aşırıya kaçmadan, kırmızı-turuncu renkli meyveleri tüketmek, yeşil yapraklı gıdaları fazla pişirmeden yemektir.

En az 8 bardak su için:
Vücut ağırlığımızın yüzde 60’ı sudan oluşur. Ancak yaşımız ilerledikçe bu oran azalmaya başlar; bunun sonucunda da cildimiz kurur ve yüzümüzde kırışıklar ortaya çıkar. Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi sonucu da sarkmalar meydana gelir. Çünkü su, tüm sistemlerimizin sağlıklı çalışması ve toksik maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasında önemli bir role sahiptir. Ayrıca vücut ısınını ve bir yandan da nem dengesini ayarlar. Bu nedenle, cildinizi içeriden beslemek için günde 8 bardak su içmeye özen gösterin.

Günde 1 kâse brokoli:
A vitamini cildi nemlendirir ve elastikiyetini artırır. Bu nedenle cilt dokularının onarımında son derece önemli bir rol üstlenir. C vitamini de vücudumuzdaki bağ doku denilen koruyucu doku katmanının korunmasında önemli bir işlev üstlenir. Her gün 1 kâse kadar az haşlanmış brokoli yiyerek, cildinize bol miktarda A ve C vitamini sağlayabilirsiniz. Bir avuç çilek: Her gün veya gün aşırı tüketeceğiniz bir avuç çilek, cildinize C vitamini açısından destek verecektir.

Bir demet maydanoz:
Her sabah kahvaltıda C vitamininden zengin maydanoz tüketerek cildinizin bağ dokusunu destekleyebilirsiniz.

Haftada 1–2 kez somon balığı:
Omaga-3 yağ asitleri tarafından zengin olan besinler, cilt sağlığını korumak gibi önemli bir rol üstlenir. Omega-3 deposu olan somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 1-2 defa tüketmeye özen gösterin.

Bunları da ihmal etmeyin!
Peeling yaptırın:
Cildin üst tabakasının hafifçe soyularak uzaklaştırılması esasına dayanan peeling pek çok farklı yöntemler ile yapılabilir. Ancak ev ürünleri ile uygulanacak olan peelinglerde yeterli yanıt alınamayabilir. Üstelik ev ürünlerinin konsantrasyonu en fazla yüzde 2 civarında olduğu için peelingi her hafta sürekli tekrarlamak gerekir. Bu aksine ışıltılı ve parlak görünüm için cilt uzmanları tarafından yapılacak peeling daha sağlıklı yanıt verir. Peeling seansları yaklaşık 15 dakikada tamamlanır. İşlem sonrasında belirgin bir kızarıklık ve yanma olmaz, günlük hayata dönüş yapılabilir. Peeling işlemini kış sezonu boyunca ayda bir kez yaptırırsanız, kozmetik kullanımınız en aza iner. Cildiniz çok daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur.

Açık havada tempolu yürüyün:
Özellikle açık havada yapacağınız yürüyüşler ve egzersizler kan dolaşımını hareketlendirip cildinizi daha ışıltılı hale getirir. Aynı zamanda egzersizle salgılanan endorfin gibi hormonlar da bu etkiyi destekler. Uzmanlar sağlıklı bir cilt için haftada en az 3 gün 45’er dakika yürümenizi öneriyor.

Doğru ürünleri kullanın:
Kış aylarında yağ bazlı, daha koyu kıvamlı konsantre ürünler kullanılır. Temizleme ürünleri için de cildi soymadan kurutmadan temizleyen, fazla köpürmeyen ürünler seçilir. Kış aylarında kullanılan ürünlerde soyucu etken maddeler az oranda olduğu için mevsim değişikliklerinde ürünlerin içeriklerine dikkat edilmelidir. Peeling gibi işlemlerle bir yandan cildinizi yenilerken, bir yandan da UV ışınlarının tahribatından korumanız gerekir. Güneşten koruyucuların yağ bazlı olmamasına dikkat edilmeli ve doktorunuzun belirlediği faktör numarasına sahip olanlar satın alınmalıdır. Terlemeyle birlikte gözenekler tıkanabileceği için yine bu konuda cildin tipine göre cilt doktorunuzun önerdiği dermokozmetik temizleyici ve nemlendirici ürünler kullanılmalıdır.

Ben ve lekeleriniz kontrol ettirin:
Özellikle yüzümüz ve ellerimiz en çok güneş gören yerlerimiz olmaları nedeniyle UV ışınlarının tahrip edici etkisine maruz kalır. Kanser riski olması nedeniyle vücudunuzda 20’den fazla sayıda beniniz varsa, açık göz ve saç rengine sahipseniz, cildinizi mutlaka dermoskop ile muayene ettirin. Özellikle ailenizde cilt kanseri hikâyesi söz konusu ise veya daha önceden beninizi aldırmışsanız, yaza girmeden önce rutin ben kontrollerinizi ihmal etmeyin.


 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS