Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Zayıflama PsikolojisiZayıflama diyetleri uygularken; hafif yemek seçimleri yaparak, yeterli ve dengeli beslenmek ve alınan günlük kalorilere sürekli olarak dikkat edebilmek zordur.

Zayıflama Psikolojisi

Zayıflama diyetleri uygularken; hafif yemek seçimleri yaparak, yeterli ve dengeli beslenmek ve alınan günlük kalorilere sürekli olarak dikkat edebilmek zordur.

Diyet sürecinde dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de psikolojidir. Karar anları bazen zorlayıcı olabilir; bu nedenle menüden besin seçimi oldukça önemlidir. Doğru kararı verebilmek için menüye ilk baktığınızda çok fazla tüketmeyi düşündüğünüz yemeğin siparişini kesinlikle vermeyin. Çünkü boş bir tabak ve rahatsız bir vicdan ile masadan kalkabilirsiniz.

Zayıflama psikolojisini etkileyen bir diğer faktör de etrafınızda size destek olabilecek kişilerin varlığıdır. Journal of Nutrition Education and Behavior’da yayımlanan bir araştırmaya göre; eşiniz diyetinize destek olabileceği gibi tam tersine zayıflamanızı olumsuz yönde de etkileyebilir. Araştırmanın başında bulunan Judy Paisley’e göre zayıflama diyetlerinde eşlerin desteğini hissetmek, fazla kilolara karşı gerçekleştirilen mücadelede bireylere yardımcı olur. Bu sebeple diyet yapan bireyler, neden bu şekilde yemek yediklerini; kendilerinde yapmak istedikleri değişiklikleri (daha az dışarıda yemek gibi), tüketmek ve kaçınmak istedikleri yiyecekleri eşlerine anlatmalıdır. Bunun sonucunda eşler de diyet uygulayan kişilerin ihtiyaçlarını bilerek, bu duruma daha kolay destek olabilir. Eşinizin yanı sıra arkadaşlarınıza da diyet yaptığınızı söyleyin. Arkadaşlarınız ile birlikte restorana gittiğinizde ortak bir dil oluşturmamaya özen gösterin. Arkadaşlarınızın verdikleri siparişin aynısını kesinlikle vermeyin. Onlara ayıp olur düşüncesi ile yapacağınız bu yanlış davranış, zayıflama diyetinizin sekteye uğramasına neden olabilir.

Kaynak: Women’s Health 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS