Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Sıcak Havalarda BeslenmeSıcak havalarda dengeli beslenme zor hale gelir. Sıcaklara bağlı olarak iştahsızlık sorunu ortaya çıkabilir; yemek seçme ve öğün atlama gibi yanlış beslenme davranışları görülebilir.

Sıcak Havalarda Beslenme

Sıcak havalarda dengeli beslenme zor hale gelir. Sıcaklara bağlı olarak iştahsızlık sorunu ortaya çıkabilir; yemek seçme ve öğün atlama gibi yanlış beslenme davranışları görülebilir.

Yılın her döneminde olduğu gibi sıcakların bastırdığı dönemlerde de sağlıklı beslenme kişinin yaşantısında esas olmalıdır. Hava sıcaklığının artışına paralel olarak vücuttan kaybettiğimiz su miktarı artar. Vücudumuzdan ter ile atılan suyun geri alınması gerekir. Bu nedenle sıcak havalarda günde 2–2,5 litre su tüketimine özen gösterilmelidir. Vücudumuzdan atılan ter ile birlikte sodyum ve potasyum minerali kaybı da artar. Bu minerallerin karşılanması için taze sıkılmış şekersiz meyve ve sebze suları tüketilebilir. Ayrıca günlük 3–5 porsiyon meyve tüketmek de potasyum ihtiyacımızın önemli bir kısmını karşılar. Sıcak mevsimlerde en sık yapılan beslenme hatası ise öğün atlamaktır. Toplam öğün sayısı neredeyse 2 öğüne düşer. Bu yanlış, kan şekerinde aşırı düşmeye, halsizliğe ve metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak vücutta yağ oranının artmasına neden olabilir. Sıcak havalarda da az ve sık dengeli beslenmeye ve ara öğün tüketmeye dikkat edilmelidir.

Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan dört ana besin grubundan besin tüketmeye özen gösterilmesi gerekir. Günlük beslenme düzeni içerisinde süt ürünleri, et çeşitleri, sebze-meyveler ve tahıl ürünleri (tercihen kepekli ürünler) mutlaka yer almalıdır. Sıcak havalarda hafif yemek hazırlamak ve pişirmek kişilere zorlayıcı olduğu için sebze kızartmaları sıkça tercih edilir. Kızartmaların yanmış yağ içerdiği bu nedenle de kilo artışına ve bazı kronik hastalıklara yakalanma riskinin artmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: Diyetisyen Gizem Tutar / www.e-diyetisyen.com
 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS