Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Stresi Engelleyen Besinler
Yapılan araştırmalara göre; stres en büyük mutsuzluk kaynaklarından biri… Bu mutsuzluk kaynağından uzaklaşmak için bazı besinler çok faydalı…

Stresi Engelleyen Besinler

Yapılan araştırmalara göre; stres en büyük mutsuzluk kaynaklarından biri… Bu mutsuzluk kaynağından uzaklaşmak için bazı besinler çok faydalı...

İşte stresi yenmek için gerekli olan besinler:


Buğdaylı bisküvi:
Tryptophan maddesini artıran bu besin size enerji vererek, stres dolayısıyla oluşan yorgunluğa karşı savaş verir.

Papaya:
Stres vücudunuzdaki potasyum, C vitamini ve manganez oranlarını düşürüp; yorulmaya, kas ağrılarına, konsantrasyon zorluklarına ve yüksek kan basıncına yol açabilir. Potasyum, C vitamini ve manganez üçü açısından en zengin madde olan papaya, stresi yenmeye yardımcı bir meyvedir.

Hindi:
Hindi, hem trtptophan hem pantothenic maddesi hem de B vitamini açısından zengin bir besindir. Ayrıca, çinko bakımından da zengin olan bu besin, stresten korunmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, çinkonun kas gücünü ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Gerginlik anları için ipuçları:
Endişeliyseniz:
İş görüşmesi gibi önemli bir toplantının kolay geçmesi için beyninizin rahatlaması gerek. Bunun için öğle yemeğinde ızgara tavuk dürüm yiyebilirsiniz. Böylece 20 gram protein alıp, beyninizindopamin ve noradrenalin oluşturmasına yardımcı olursunuz.

Depresifseniz:
Eğer depresif bir ruh hali içindeyseniz, mevcut problemleri aklınızdan çıkarmaya çalışın. Akşam yemeğinde ızgara somon ya da suşi deneyebilirsiniz. Balık yemek, depresyonun size verdiği huzursuzluk ve acıyı azaltmaya yardımcı olur.

Stresliyseniz:
Yetiştirmeniz gereken bir yığın iş için vücudunuzun sağlıklı olması gerek. Çalışırken bir avuç susam, badem ya da kabak çekirdeği atıştırabilirsiniz. Stres sebebiyle, vücudunuzun boşalttığı magnezyumu geri kazanmasına yardımcı olur.

Kaynak: www.menshealth.com.tr
 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS