Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Düzenli Uyku Kilo Kontrolüne YardımcıStresli yaşamımızda iyi bir uykunun daha da gerekli olduğu şu günlerde, çoğu kişi birçok nedenden düzenli bir şekilde uyuyamıyor. Bu sorun kilo kontrolünde dengesizliğe yol açıyor.

Düzenli Uyku Kilo Kontrolüne Yardımcı

Stresli yaşamımızda iyi bir uykunun daha da gerekli olduğu şu günlerde, çoğu kişi birçok nedenden düzenli bir şekilde uyuyamıyor. Bu sorun kilo kontrolünde dengesizliğe yol açıyor.

Tavsiye edilen günlük uyku süresinin 8 saat olmasına rağmen; her 3 kişiden biri, 6 saat veya daha az süre uyuyor. Günlük uyku değerleri kayda alındığında toplamda yılda en az 1 aylık uyku kaybı oluşuyor. Ayrıca bireyler gerektiği kadar uyusalar bile çoğu kişi kaliteli olarak uyuyamıyor. Bu problem de uyku döngüsü ile ruh halini değiştirip; aşırı stres, gerginlik, bıkkınlık, halsizlik ve mutsuzluk gibi psikolojik sorunlar ile pek çok fiziksel rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Araştırmalar arka arkaya 6 gün boyunca 7 saatten az uyuyan kişilerin kanında insülin seviyelerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yüksek insülin seviyesi ise yağların depolanmasına yol açıyor. Bu gerçek de uyku süresini 8 saatin altına düşürmememiz gerektiğini bir kez daha ortaya çıkartıyor.

Kaynak: Men’s Health
 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS