Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Uzmanlar Ne Diyor?   Geri
   
 
Light Ürünleri Tüketirken Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir

Light Ürünleri Tüketirken

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir

Son yıllarda obezitenin dünyayı tehdit eder hale gelmesiyle light ürünlerin üretimi de büyük bir artış gösterdi. Ülkemizde de son yıllarda hemen hemen her ürünün light çeşidi üretilmeye başlandı. Ancak light ürünleri tüketirken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Light ürünlerin kullanımında yapılan hatalar
Zayıflamak isteyen kişiler “Bu ürün nasıl olsa çok düşük kalorili!” diyerek, kendisinde bu ürünlerden bol bol tüketme hakkı görüyor. Buna bağlı olarak da bu ürünleri az miktarlarda yemesi gerektiği halde, bol bol tüketiyor ve bu durum da günlük kalori miktarının artmasına neden oluyor.

Light ürünlerin tüketiminde bazı yanlış uygulamalar da göze çarpıyor. Örneğin zayıflamak isteyen bir kişi, dengeli beslenme planındaki bir ana öğün yerine bir paket light bisküvi tükettiğinde; yanlış bir beslenme şeklini seçmiş oluyor. Bu yanlış beslenme şeklinin uzun süre devam etmesi halinde ise sağlıksız ve dengesiz beslenmenin yaratabileceği; demir eksikliği anemisi, saç dökülmesi ve kemik erimesi gibi birtakım problemler kaçınılmaz olabiliyor. Biz uzmanlar olarak, light ürünlerin ağırlıklı olarak ara öğünlerde yenilmesini tercih ediyoruz.

Zayıflamak isteyen kişiler de genellikle bu ürünleri taşıma kolaylığı nedeniyle ara öğünlerde tüketiyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu ürünlerin gereğinden fazla tüketilmesi halinde, neredeyse bol kalorili bir yemek tüketmekten bir farkı kalmıyor. Bu ürünler, kepekli olmalarına rağmen yağ ve enerji de içerebiliyor. Bu nedenle dikkatli tüketilmeleri gerekiyor.

Light süt, yoğurt ve peynir
Öncelikle yağlı süt ve süt ürünlerinin yüksek oranda doymuş yağ içermesinden dolayı kolesterol değerlerini olumsuz etkilediğini unutmayalım. Bu nedenle biz bireylerin kolesterol değerlerini olumsuz etkileyecek gıdalardan uzak tutmak için light süt ve süt ürünlerini öneriyoruz.

Başa Dön 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS