Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Hamileler için Ara Öğünlerin ÖnemiHamilelik döneminde ana öğünler arasında tüketilecek ara öğünler ile hem enerji ihtiyacının karşılanır hem de kan şekeri problemlerinin yaşanmasına engel olunur.

Hamileler için Ara Öğünlerin Önemi

Hamilelik döneminde ana öğünler arasında tüketilecek ara öğünler ile hem enerji ihtiyacının karşılanır hem de kan şekeri problemlerinin yaşanmasına engel olunur. Böylece hamilelikte yeterli ve dengeli beslenmek mümkün olabilir.

Vücudun fizyolojik dengesini sağlamada yemeklerin tüketim sıklığı ile öğünlerde tüketilen enerji ve besin öğeleri dengesi oldukça önemlidir. Özellikle hamilelikte bebeğin büyüme ve gelişmesinde önemli rol oynayan besinin, anne aracılığı ile karşılanıyor olması bu fizyolojik dengenin sağlanıyor olmasını şart kılar. Anne adayının eksik veya fazla besleniyor olması, bebeğin sağlık durumunu da etkiler. Bu nedenle annenin aldığı günlük kalori miktarı çok önemlidir.

Sadece sabah, öğle ve akşam gibi ana öğünleri tüketiyor olmak, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli enerjinin alınması konusunda yetersiz kalabileceği gibi öğünler arasındaki sürelerin uzun olması nedeniyle bu üç öğünde kan şekeri dengesizlikleri nedeniyle aşırı yemek yiyor olmak da bebeğin sağlık durumunu ve doğumu olumsuz etkiler. Ana öğünler arasında tüketilecek ara öğünlerle hem bu enerji ihtiyacının karşılanmasına destek verilir hem de hamilelikte hormonal sistemdeki değişimler sonucu kan şekerini ayarlayan hormon ile süt hormonları arasındaki ilişkiden kaynaklanan kan şekeri problemlerinin yaşanması engellenir. Yani sık aralıklarla ana ve ara öğünlerini tüketen anne adayı kan şekerini daha kolay kontrol altında tutar. Ayrıca gebelik şekeri olarak bilinen Gestasyonel Diyabet görülme riskini de azaltmış olur.

Kaynak: Diyetisyen Rabia Yurdagül 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS