Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Enerji Veren MönülerGünlük enerji düzeyimizin yüksek olması ve kendimizi zinde hissetmemiz önemli ölçüde tükettiğimiz besinler ve içecekler ile ilgilidir.

Enerji Veren Mönüler

Günlük enerji düzeyimizin yüksek olması ve kendimizi zinde hissetmemiz önemli ölçüde tükettiğimiz besinler ve içecekler ile ilgilidir. Doğru seçimler ile enerjik bir gün geçirmek mümkün olabilirken; yanlış beslenme seçimleri sonucunda yorgunluk ve halsizlik peşimizi bırakmaz hale gelir.

Öneriler

Tükettiğimiz her tür besin bize enerji sağlar. Fakat elde ettiğimiz enerjinin miktarı kadar çeşidi ve kalitesi de önemlidir. Besinlerden aldığımız enerjinin karbonhidrat, yağ ve proteinlerden orantılı bir şekilde sağlanması gerekir. Herhangi bir besin öğesini içerisinde yetersiz veya fazla bulunması, günlük enerji düzeyimizin azalmasına ve uzun dönemde ise sağlığımızın bozulmasına neden olabilir. Günlük kalorinin miktarı ve kalitesi kadar önemli bir diğer konu da besinlerden gelen enerjinin hangi sıklıkla alındığıdır. Az ve sık beslenme düzeni, vücudumuza sürekli enerji girişi sağlayarak, sağlığımız için gerekli bedensel depolarımızın korunmasını ve kaslarımızın enerji için yıkılmamasını sağlar. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka ara öğün tüketilmelidir.

Enerji veren bir menü; içerisinde karbonhidrat, yağ ve proteini uygun oranlarda içeren ve doymuş yağları ve beyaz şekeri kısıtlı olan menüdür. Enerji seviyemizi yüksek tutacak bir menüde mutlaka protein kaynaklarından olan süt ürünleri veya et ürünleri, vücudumuza enerji sağlayan karbonhidrat kaynakları olan kepekli tahıl ürünleri, sebze, meyveler ve son olarak menüde kısıtlı miktarda da yer alsa uzun dönemde enerji ihtiyacımızı karşılayan sağlıklı sıvı yağlar yer almalıdır. Enerji veren ana öğünler tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle taze-kuru meyve, süt ürünleri, kuruyemişler ve kepekli diyet ürünler gibi hem enerjik hissetmenize yardımcı hem de sağlıklı ara öğünleri de düzenli tüketmemiz gerekir.

Kaynak: Diyetisyen Gizem Tutar / www.e-diyetisyen.com
 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS